Acţionarii ArcelorMittal Hunedoara (SIDG) au respins, joi, propunerea de dizolvare a societăţii, luată în discuţie după ce pierderile acumulate în ultimii ani au condus la scăderea activului net raportat la capitalul social sub limita prevăzută de lege.

Hotărârea a fost luată de Adunarea Generală Extraordinară a Acţionarilor, întrunită joi, potrivit unui raport transmis Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

În urma deciziei de a nu dizolva societatea, conducerea ArcelorMittal Hunedoara urmează să întreprindă acţiunile necesare pentru restabilirea raportului minim dintre valoarea activului net şi capitalul social, cel mai târziu până la sfârşitul anului 2015, potrivit unui raport al Consiliului de Administraţie anterior hotărârii de joi.

Sursa: Mediafax.ro

Un răspuns

  1. Pingback: ARCELORMITTAL Hunedoara va absorbi Mecanica Sider - Hunedoara Libera

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

*

Inapoi Sus