În județul Hunedoara olimpiadele și concursurile școlare s-au desfășurat / se desfășoară în conformitate cu prevederile Metodologiei-cadru de organizare și desfășurare a competițiilor școlare, aprobată prin O.M.E.C.T.S. nr.3035/2012, cu modificările și completările ulterioare, respectiv cu O.M.E.N. nr. 3076 / 17.01.2018 privind aprobarea competițiilor școlare ce se vor organiza și desfășura în România, la nivel internațional, național și regional, în anul școlar 2017-2018 și în baza regulamentelor specifice pentru fiecare disciplină aprobate.
ISJ Hunedoara sprijină și stimulează performanța școlară atât a elevilor, cât și a cadrelor didactice dedicate performanței, rezultatele obținute la nivel județean, național și internațional fiind un indicator al calității activității didactice. La nivel național se organizează un număr de 80 de olimpiade școlare, olimpiade interdisciplinare și transdisciplinare
OLIMPIADA ANIMATORILOR (licee pedagogice) – cls. IX-XII;
OLIMPIADA „LECTURA CA ABILITATE DE VIAȚĂ” – cls.V-XII;
OLIMPIADA NAŢIONALĂ DE LINGVISTICĂ „Solomon Marcus” – clasele V – XII;
OLIMPIADA PENTRU ELEVII DIN MEDIUL RURAL „UNIVERSUL CUNOAȘTERII PRIN LECTURĂ” cls.V-VIII;
OLIMPIADA DE ŞTIINŢE PENTRU JUNIORI;
OLIMPIADA NAŢIONALĂ INTERDISCIPLINARĂ „ŞTIINŢELE PĂMÂNTULUI”;
OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARGUMENTARE, DEZBATERE ȘI GÂNDIRE CRITICĂ „TINERII DEZBAT”).
La disciplinele biologie, chimie, fizică, matematică, istorie, religie ortodoxă, instrumente muzicale, alianţa evanghelică, educație civică, cultură civică, logică, argumentare și comunicare, psihologie, economie, sociologie, filozofie, introducere în pedagogie și teoria și metodologia curriculumului, psihologia educației, psihologia vârstelor, psihologie generală, teoria și practica instruirii și evaluării, geografie, limba germană maternă au fost selectați 96 de elevi.
Nr.
crt. |
Numele și prenumele elevului | Disciplina | Anul de
studii |
Unitatea de învățământ/
localitatea |
Profesori pregătitori | |
1. | MUNTEAN R. MARA | OLIMPIADEI INTERDISCIPLINARE „ȘTIINȚELE PĂMÂNTULUI” | X | COLEGIUL NAȚIONAL ”DECEBAL” DEVA | CIORTEA EUGENIA, ANDREI IOAN, STĂNCULESCU SORIN,
FILIP DENISIU |
|
2. | FAUR D. A. G. ȘTEFANA-ANA-MARIA | OLIMPIADEI INTERDISCIPLINARE „ȘTIINȚELE PĂMÂNTULUI” | XI | COLEGIUL NAȚIONAL ”DECEBAL” DEVA | CIORTEA EUGENIA,
ILIEȘ CORNELIA, STĂNCULESCU SORIN, AMZULESCU FELICIA |
|
3. | POTOPEA P. N. DANIEL | OLIMPIADEI INTERDISCIPLINARE „ȘTIINȚELE PĂMÂNTULUI” | XI | COLEGIUL NAȚIONAL ”IANCU DE HUNEDOARA” HUNEDOARA | GABOR GABRIELA,
PETRUȚIU ILEANA, KOFITY MAGDALENA, |
|
4. | OLARIU A. ANA MARIA | RELIGIE ORTODOXĂ | a VII-a | LICEUL TEORETIC ”MIRCEA ELIADE” LUPENI – ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 | PONYORI NICOLAE | |
5. | MUREȘAN IZABELA DIANA | RELIGIE ORTODOXĂ | a VIII-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ANDREI ȘAGUNA” DEVA | BOLDEA VIOLETA | |
6. | VAIDASIGAN MARIA | RELIGIE ORTODOXĂ | a IX-a | COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC ”REGINA MARIA”, DEVA | MATEȘ COSMIN | |
7. | CIUREA DUMITRU ADRIAN | RELIGIE ORTODOXĂ | a X-a | COLEGIUL NAŢIONAL ”DECEBAL”, DEVA | MUREŞAN ALIN | |
8. | MANIŢIU CĂLIN | RELIGIE ORTODOXĂ | a XI-a | COLEGIUL NAŢIONAL “AUREL VLAICU” ORĂŞTIE | GRĂDINESCU NARCISA | |
9. | ŞTEFAN CĂTĂLIN EMANUEL | RELIGIE ORTODOXĂ | a XII-a | COLEGIUL NAŢIONAL “AVRAM IANCU” BRAD | RAŢIU IOANA FELICIA | |
10. | BĂLAN FLAVIUS-SEBASTIAN | PIAN | V | LICEUL DE ARTE “S. TODUŢĂ” DEVA | ||
11. | NEGREA-DRUCAN DANIEL-RĂZVAN | PIAN | VIII | LICEUL DE ARTE “S. TODUŢĂ” DEVA | ||
12. | PRCSINA FABIANI GABRIEL ANDREI | PIAN | VIII | ŞCOALA GIMNAZIALA “I.G. DUCA” PETROŞANI | ||
13. | BODOCHI ANDREEA | VIOLONCEL | V | C. N. DE INFORMATICĂ “TRAIAN LALESCU” SECŢIA MUZICĂ HUNEDOARA | ||
14. | BADEA DENISA | FLAUT | VII | LICEUL DE ARTE “S. TODUŢĂ” DEVA | ||
15. | LOGOJAN MIRCEA VASILE
|
PIAN | XI | LICEUL DE ARTE “S. TODUŢĂ” DEVA | ||
16. | ANDRAȘ
MARA – CLAUDIA |
MUZICĂ VOCALĂ TRADIȚIONALĂ ROMANEASCĂ | XII | LICEUL DE ARTE “S. TODUŢĂ” DEVA | ||
17. | OGNEAN JESSICA DENISA | INTERPRETARE VOCALĂ-CANTO CLASIC | XI | LICEUL DE ARTE “S. TODUŢĂ” DEVA | ||
18. | ȚERMURE MARIA IRINA | VIOARĂ
|
XI | LICEUL DE ARTE “S. TODUŢĂ” DEVA | ||
19. | MATEI DAVID | CLARINET
|
X | LICEUL DE ARTE “S. TODUŢĂ” DEVA | ||
20. | ȚOP V. ANDREI-MICEA | OLIMPIADEI DE CHIMIE | A VIII-A | COLEGIUL NAŢIONAL „DECEBAL” DEVA | ILIEȘ CORNELIA | |
21. | COLȚATU T. D. BIANCA IOANA | OLIMPIADEI DE CHIMIE | A IX-A | COLEGIUL NAŢIONAL „IANCU DE HUNEDOARA” HUNEDOARA | PETRUȚIU ILEANA | |
22. | DAN D. DRAGOȘ | OLIMPIADEI DE CHIMIE | A X-A | COLEGIUL NAȚIONAL DE INFORMATICĂ „TARIAN LALESCU” HUNEDOARA | NISTOR LUMINIȚA | |
23. | CÎMPEAN T. OANA-ELENA | OLIMPIADEI DE CHIMIE | A XI-A | COLEGIUL NAȚIONAL ,,MIHAI EMINESCU” PETROȘANI | MARIOANE CRISTINA | |
24. | TĂRANU I. MIHNEA – SEBASTIAN | OLIMPIADEI DE CHIMIE | A XII-A | COLEGIUL NAȚIONAL „MIHAI EMINESCU” PETROȘANI | PĂUN EUGENIA | |
25. | BORZEI V. L. BOGDAN | BIOLOGIE | VII | COLEGIUL TEHNIC ENERGETIC „DRAGOMIR HURMUZESCU” DEVA | ||
26. | RADU I. ALEXANDRA | BIOLOGIE | IX | COLEGIUL NAȚIONAL „DECEBAL” DEVA | ||
27. | MUNTEAN R. MARA | BIOLOGIE | X | COLEGIUL NAȚIONAL „DECEBAL” DEVA | ||
28. | NIȚU O. A. ADINA | BIOLOGIE | XI | COLEGIUL NAȚIONAL DE INFORMATICĂ „CARMEN SYLVA” PETROȘANI | ||
29. | OIEGAR C.V. RUXANDRA | BIOLOGIE | XII | COLEGIUL NAȚIONAL „DECEBAL” DEVA | ||
30. | STĂNCULESC IULIA | EDUCAȚIE CIVICĂ | A IV-A | COLEGIUL NAȚIONAL „I. C. BRĂTIANU” | GEHAN CARMEN | |
31. | DĂBUCEAN ALEXIA MARIA | EDUCAȚIE CIVICĂ | A IV-A | COLEGIUL NAȚIONAL „I. C. BRĂTIANU” | GEHAN CARMEN | |
32. | BAIA ALEXIA ROBERTA | CULTURĂ CIVICĂ | A VII-A | COLEGIUL NAȚIONAL „M. EMINESCU” | SZAKACS GABRIELA | |
33. | UNGUREANU CHRISTA ȘTEFANIA | CULTURĂ CIVICĂ | A VII-A | COLEGIUL NAȚIONAL „M. EMINESCU” | SZAKACS GABRIELA | |
34. | BOBOC PATRICIA MĂLINA | LOGICĂ, ARGUMENTARE ȘI COMUNICARE | AXII-A | COLEGIUL NAȚIONAL „M. EMINESCU” | DANCIU GILBERT DÎRJAN CIPRIAN | |
35. | PALIȚĂ ANDREEA LUMINIȚA | PSIHOLOGIE | A XII-A | COLEGIUL NAȚIONAL „DECEBAL” | STEREA MARINELA | |
36. | ILIEȘ CĂLIN ERVIN | ECONOMIE | A X-A | COLEGIUL NAȚIONAL „DECEBAL” | STEREA MARINELA | |
37. | HĂLMAGI IOAN, | SOCIOLOGIE | A XII-A | COLEGIUL NAȚIONAL „DECEBAL” | LUPȘA ELENA | |
38. | PALADE BIANCA RALUCA | FILOSOFIE | A XII-A | COLEGIUL NAȚIONAL „DECEBAL” | LUPȘA ELENA | |
39. | STAMATIE ALEXANDRA MIHAELA | ISTORIE | a VIII-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ „I. G. DUCA” | MANIȚIU CORNELIA | |
40. | MAȚCU TIMEA | ISTORIE | a IX-a | COLEGIUL NAȚIONAL „IANCU DE HUNEDOARA” | VÎTCĂ LOREDANA | |
41. | RUSU DIANA MARIANA | ISTORIE | a X-a | LICEUL TEORETIC „M. ELIADE” | TĂNASE DAN DANIEL | |
42. | GRECU RĂZVAN GABRIEL | ISTORIE | a XI-a | COLEGIUL NAȚIONAL „IANCU DE HUNEDOARA” | VÎTCĂ LOREDANA | |
43. | SUCIU DENISA ALEXANDRA | ISTORIE | a XII-a | COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „REGINA MARIA” | GALICEANU FELICIA | |
44. | LAZĂR D.O. OVIDIU MARIAN | MATEMATICĂ | V | ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 / HUNEDOARA | ||
45. | BUTOI C.C. ALEXANDRU GABRIEL | MATEMATICĂ | V | COLEGIUL NAȚIONAL „IANCU DE HUNEDOARA” / HUNEDOARA | ||
46. | MOISE S. ALEXANDRU | MATEMATICĂ | VI | COLEGIUL NAȚIONAL „IANCU DE HUNEDOARA” / HUNEDOARA | ||
47. | GRIDAN I.I. ANTONIA CAMELIA | MATEMATICĂ | VI | COLEGIUL NAȚIONAL “AUREL VLAICU” / ORĂȘTIE | ||
48. | MONEA M.P. DRAGOȘ GABRIEL | MATEMATICĂ | VII | COLEGIUL NAȚIONAL “DECEBAL” / DEVA | ||
49. | SMARANDACHE M. SAMUEL | MATEMATICĂ | VII | COLEGIUL NAȚIONAL „IANCU DE HUNEDOARA” / HUNEDOARA | ||
50. | KRECH M. SAMUEL | MATEMATICĂ | VIII | COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “REGINA MARIA” / DEVA | ||
51. | BORLEA G. BOGDAN ANDREI | MATEMATICĂ | IX | COLEGIUL NAȚIONAL “DECEBAL” / DEVA | ||
52. | FLOREA F.I. FLAVIU CĂTĂLIN | MATEMATICĂ | IX | COLEGIUL NAȚIONAL „IANCU DE HUNEDOARA” / HUNEDOARA | ||
53. | CONTESI L. VLAD | MATEMATICĂ | X | COLEGIUL NAŢIONAL “MIHAI EMINESCU” / PETROŞANI | ||
54. | BARON-DOBRE P. RAREȘ | MATEMATICĂ | X | COLEGIUL NAŢIONAL “MIHAI EMINESCU” / PETROŞANI | ||
55. | MITROFAN S. MĂDĂLIN GABRIEL | MATEMATICĂ | XI | COLEGIUL NAŢIONAL “MIHAI EMINESCU” / PETROŞANI | ||
56. | RAFILIU A.D. CRISTIAN AUREL | MATEMATICĂ | XII | COLEGIUL NAȚIONAL “AUREL VLAICU” / ORĂȘTIE | ||
57. | ARION ANA | INTRODUCERE ÎN PEDAGOGIE ȘI TEORIA ȘI METODOLOGIA CURRICULUMULUI | IX | COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „REGINA MARIA” DEVA | ||
58. | CHELSĂU ALEXANDRA | INTRODUCERE ÎN PEDAGOGIE ȘI TEORIA ȘI METODOLOGIA CURRICULUMULUI | IX | COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „REGINA MARIA” DEVA | ||
59. | SOCIAN DENISA | PSIHOLOGIA EDUCAȚIEI | XII | COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „REGINA MARIA” DEVA | ||
60. | VĂLEAN LAURA | PSIHOLOGIA VÂRSTELOR | XI | COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „REGINA MARIA” DEVA | ||
61. | COSTEA ISABELA | PSIHOLOGIE GENERALĂ | X | COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „REGINA MARIA” DEVA | ||
62. | SAVONEA ALEXIA | PSIHOLOGIE GENERALĂ | X | COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „REGINA MARIA” DEVA | ||
63. | DÎNȘOREAN DENISA | TEORIA ȘI PRACTICA INSTRUIRII ȘI EVALUĂRII | X | COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „REGINA MARIA” DEVA | ||
64. | KRAUSZ ELIZA | TEORIA ȘI PRACTICA INSTRUIRII ȘI EVALUĂRII | X | COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „REGINA MARIA” DEVA | ||
65. | POPESCU P.H.
OANA MARIA |
GEOGRAFIE | a VIII-a | ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ANDREI ŞAGUNA ” DEVA | BELEA
DANIELA ADRIANA |
|
66. | GEORGIU I.C. IONUŢ ANDREI | GEOGRAFIE | a VIII-a | COLEGIUL NAŢIONAL „IANCU DE HUNEDOARA” HUNEDOARA | SOPINCEAN MIHAELA SANDA | |
67. | FIŢA S.
MIHAELA ANDRADA |
GEOGRAFIE | a IX-a | COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI EMINESCU” PETROŞANI | DOBRIŢA
ALINA ELENA |
|
68. | MIHALY M.
BOGDAN MATEI |
GEOGRAFIE | a X-a | COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI EMINESCU” PETROŞANI | DOBRIŢA
ALINA ELENA |
|
69. | FAUR D.A.G.
ŞTEFANA ANA MARIA |
GEOGRAFIE | a XI-a | COLEGIUL NAŢIONAL „DECEBAL” DEVA | AMZULESCU FELICIA MARIANA | |
70. | SUCIU S.
IACOB MIHAI |
GEOGRAFIE | a XII-a | LICEUL TEORETIC „MIRCEA ELIADE” LUPENI | BECZUK
CRISTINA ADIOLA |
|
71. | VLAD TIMOTEI ADRIAN | ALIANŢA EVANGHELICĂ | VIII | CTTF”ANGHEL SALIGNY” SIMERIA | CERNA DANIEL | |
72. | MUNTEAN MARIA | ALIANŢA EVANGHELICĂ | IX | CTTF”ANGHEL SALIGNY” SIMERIA | CERNA DANIEL | |
73. | BUBLE ESTERA | ALIANŢA EVANGHELICĂ | X | CTTF”ANGHEL SALIGNY” SIMERIA | CERNA DANIEL | |
74. | CIBIAN DAMARIS | ALIANŢA EVANGHELICĂ | XI | CTTF”ANGHEL SALIGNY” SIMERIA | CERNA DANIEL | |
75. | SARAN MIRIAM ADINA | ALIANŢA EVANGHELICĂ | XII | CTTF”ANGHEL SALIGNY” SIMERIA | CERNA DANIEL | |
76. | TÎRCOB C. D. ALINA-COZMINA | FIZICĂ | 6 | COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC „REGINA MARIA” | CIOARĂ LILIANA | |
77. | PETRIC D. MARIA | FIZICĂ | 6 | ȘCOALA GIMNAZIALĂ
„ANDREI ȘAGUNA” |
BOTOȘ CARMEN | |
78. | BEDEA L.D.
CĂLIN LUCIAN |
FIZICĂ | 6 | ȘCOALA GIMNAZIALĂ
„ANDREI ȘAGUNA” |
BOTOȘ CARMEN | |
79. | MIHUȚ O. MATEI | FIZICĂ | 6 | COLEGIUL NAŢIONAL „DECEBAL” | JARNEA RODICA | |
80. | MODI B.G. RAUL | FIZICĂ | 6 | ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ANDREI ȘAGUNA” | SUCIU FLAVIA | |
81. | MANEA-BOGDAN E. L. ALEXANDRU-MIHAI | FIZICĂ | 7 | ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ANDREI ȘAGUNA” | BOTOȘ CARMEN | |
82. | COADĂ A.
DRAGOȘ-IULIAN |
FIZICĂ | 7 | COLEGIUL NAŢIONAL „DECEBAL” | BEBU MIHAI | |
83. | DEICU V. M. RAREȘ-ANDREI | FIZICĂ | 8 | LICEUL TEORETIC „RETEZAT” | MIHĂESCU PANTELIMON | |
84. | LIHACIU M. OANA-MARCELA | FIZICĂ | 8 | C. T. T. F. „ANGHEL SALIGNY” | BASA DANIELA | |
85. | PROCOPIE-URBAN R. I. ANDA | FIZICĂ | 9 | COLEGIUL NAŢIONAL „DECEBAL” | STĂNCULESCU SORIN | |
86. | TROFIN T. D. PAUL | FIZICĂ | 10 | COLEGIUL NAȚIONAL „MIHAI EMINESCU” | CIONTESCU DANIELA | |
87. | VÎRTAN S.V. RĂZVAN-NICOLAE | FIZICĂ | 11 | COLEGIUL NAȚIONAL DE INFORMATICĂ „TRAIAN LALESCU” | NISTOR MIRCEA | |
88. | MOCAN D. VLAD-ALEXANDRU | FIZICĂ | 11 | COLEGIUL NAȚIONAL „AUREL VLAICU” | IONICĂ MIRCEA | |
89. | NELEGA S. RALUCA | FIZICĂ | 11 | COLEGIUL NAŢIONAL „DECEBAL” | STĂNCULESCU SORIN | |
90. | DOSAN V. VASILE-LAURENȚIU | FIZICĂ | 12 | COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI EMINESCU” | LĂPĂDUȘ ADRIANA | |
91. | ȘIMON SARA | GERMANĂ MATERNĂ | VII | COLEGIUL NAŢIONAL „DECEBAL” | ||
92. | GIOANCĂ IULIANA | GERMANĂ MATERNĂ | VIII | COLEGIUL NAŢIONAL „DECEBAL” | ||
93. | GIOANCĂ GEORGIANA | GERMANĂ MATERNĂ | VIII | COLEGIUL NAŢIONAL „DECEBAL” | ||
94. | MADREA MARIA CARMEN | GERMANĂ MATERNĂ | IX | COLEGIUL NAŢIONAL „DECEBAL” | ||
95. | TARNOVEȚCHI ANDREEA LEIA | GERMANĂ MATERNĂ | X | COLEGIUL NAŢIONAL „DECEBAL” | ||
96. | LODROMAN SIMONA | GERMANĂ MATERNĂ | XI | COLEGIUL NAŢIONAL „DECEBAL” |
Lipseste Olimpiada de Astronomie si astrofizica unde judetul Hunedora a avut 2 reprezentanti!
lLipseste si informatica…unde judetul junedoara a obtinut locul1 si avem elev participat la internationale-TODORAN ALEXANDRU cls 6