Andreea Munteanu a cucerit medalia de aur la bârnă, cu nota 14,366, ea urmând să mai concureze şi în finala de la sol.

Andreea Munteanu a fost declarată sportiva anului 2014 în judeţul Hunedoara.

Andreea Munteanu este antrenată de Adela Popa şi Ioan Coroiu. Principalele rezultate sportive în anul 2014: Locul IV cu echipa, la Campionatul Mondial de Gimnastică Artistică Nanning, China; Campioană Europeană cu echipa la Campionatul European de Gimnastică Artistică, Sofia, Bulgaria; Medaliată cu aur la concursurile internaționale de gimnastică artistică de la Avoine, Franţași Esolo, Italia; Dublă Campioană națională la bârnă și cu echipa; Vicecampioană națională la sol.

Alte rezultate ale sportivilor români la CE

Marius Berbecar a intrat al doilea în finală, fiind notat cu 15,300, cu care a cucerit medalia de argint, la egalitate cu Christian Baumann (Elveţia). La rândul său, Andrei Muntean a fost penultimul pe lista de start, iar în urma evoluţiei sale a primit nota 15,133, cu care s-a clasat pe locul 5.

Medalia de aur a fost cucerită de Oleg Verniaiev (Ucraina, 15,866), iar medalia de bronz nu s-a mai acordat.

România a cucerit o medalie de aur europeană la paralele masculin după 28 de ani.

La feminin, vineri, Laura Jurcă s-a clasat pe locul 7, iar Diana Bulimar pe locul 10, în finală la individual-compus.

La Campionatele Europene individuale de la Montpellier participă 167 de sportivi din 38 ţări în concursul masculin şi 100 de gimnaste din 33 de ţări în competiţia feminină.