Judoka Mihaela Chiss şi antrenorii ei au fost premiaţi de Consiliul Local Deva pentru rezultatele obţinute.

Reprezentanţii administraţiei locale din Deva au premiat-o joi pe sportiva Mihaela Chiss, vicecampioană europeană la Judo. Judoka a primit 2.500 de lei, iar antrenorii acesteia – prof. Ramona Enache şi prof. Mugurel Ciuşcă au primit câte 1.000 de lei. Premiul sportivei a fost înmânat colegei sale, Lidia Marin, o altă sportivă cu perforanţe remarcabile.

Mihalea Chiss este componentă a Centrului Naţional de Judo de la Deva şi s-a clasat pe locul secund la categoria 44 kg, la Cupa Europei de Judo pentru Cadeţi care a avut loc la Cluj Napoca. Sportiva a avut o misiune foarte dificlă la categoria 44 kg unde concurenţa a fost puternică, la start fiind prezente 20 de sportive din 11 ţări.

Judoka Mihaela Chiss – categoria 40 kg de la SCM Deva a realizat surpriza la Campinatul Naţional de Cadeţi U18 desfăşurat la Sala Sporturilor din Deva. Sportiva, în vârstă de numai 16 ani, a devenit campioană a României, deşi era cotată cu şanse minime, fiind mai tânără decât adversarele ei cu 2 ani.