Larisa Iordache sau „Pici”, cum este alintată de către prieteni, a cucerit medalia de aur în finala la sărituri, la Cupa Mondială de la Doha (Qatar). Sportiva este calificată și în finalele competiției de mâine la sol și bârnă.

Larisa Iordache (20 ani), gimnasta care s-a antrenat la Colegiul Național Sportiv „Cetate” Deva, a fost notată cu 14.575 la prima săritură şi cu 14.100 la cea de-a doua, și cu o medie de 14.337 a cucerit medalia de aur în finală. Medalia de argint a revenit slovenei Teja Belak (14.100), iar cea de bronz sportivei Wong Hiu Ying Angel (Hong-Kong, 13.812). În calificări la sărituri, Iordache a ocupat locul 4, cu nota 13.875. Gimnasta s-a clasat pe primul loc în calificările de la sol şi bârnă, finalele probelor urmând să aibă loc vineri.

La competiția de la Doha, dotată cu premii de 50.000 de dolari, participă 150 de sportivi (99 la masculin şi 51 la feminin) din 34 de ţări.