Ceremonia va avea loc la ora 13.15

 

Potrivit negocierilor din coaliție, postul de prefect a revenit PNL – Călin Petru Marian , iar cele două de subprefect – UDMR și USR – Lőrincz Széll și Oana Andreea Biriș. Cei trei vor rămâne membri ai partidelor care i-au nominalizat, după ce Codul administrativ a fost modificat în acest sens. 

Călin Petru Marian s-a născut în data de 27 septembrie 1971.

El a absolvit în 1997 Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară – Cluj-Napoca, Facultatea de Agronomie – Inginer agronom – licențiat în științe agricole și un master, un an mai târziu, la aceeași universitate. A urmat mai multe cursuri, după cum urmează: 1998 – Universitatea de Științe Agricole Hohenheim-Stuttgart Germania, Agricultură și economie în agricultura ecologică, 2006 – Institutul Național de Administrație, Agricultură în contextul integrării europene, 2009 – ECDL România SA, Permis european de conducere a computerului Start, 2011 – SC CNN Business Srl, Curs formator, 2011 – Agenția Națională a Funcționarilor Publici București, Control Financiar și Audit Intern în Instituții Publice, 2014 – Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară București, Fonduri europene, 2015 – Școala Națională de Administrație Franța, Formare în funcție publică, 2014-2015 – Agenția Națională a Funcționarilor Publici București, Curs  „Înalt Funcționari Publici”.

În perioada 01.02.1998 – 14.02.2000 a fost preparator universitar Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară – Cluj-Napoca, Catedra de Zootehnie – Facultatea de Agricultură, 15.02.2000-17.02.2005 – inspector Direcția Agricolă Hunedoara, 18.02.2005-30.08.2005, director Direcția Agricolă Hunedoara, 30.08.2005-31.03.2007 – director Unitatea Fitosanitară Hunedoara, 01.04.2007-16.06.2008 – director Oficiul de Studii Pedologice și Agrochimice Hunedoara, 16.06.2008-01.12.2009 – director Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură Hunedoara, 02.12.2009-31.10.2010 – director Compania Județeană de  Turism – Consiliul Județean Hunedoara, 01.11.2010- 14.11.2012 – director Unitatea de Asistență Medico-Socială Baia de Criș – Consiliul Județean Hunedoara, 15.11.2012 – 31.08.2014 – director Oficiul Județean de Plați pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit Hunedoara, 01.09.2014 – 29.12.2016 – director executiv Camera Agricolă Județeană Hunedoara, Deva, 30.12.2016 – 10.07 2020 – director executiv Direcția pentru Agricultură Județeană Hunedoara, 10.07.2020 – 09.10.2020 – subprefect județul Hunedoara, 09.10.2020 – prezent – prefect al județului Hunedoara.

Lőrincz Széll s-a născut în data de 22 septembrie 1979.

El a absolvit în anul 2001 Facultatea de Maşini şi Instalaţii Electromecanice, profilul Ştiinţa Sistemelor şi Calculatoarelor; specializare: Automatică şi Informatică Industrială  din cadrul Universității din Petroşani și Managementul Resurselor Educaționale pentru Tineret la Universitatea de Vest din Timișoara, master în Administraţie publică și dezvoltare comunitară la Universitatea din Petroșani.

De asemenea, a absolvit o serie de cursuri, după cum urmează: 1996 – 2005 – Diverse traininguri pentru lideri de tineret  – Agenţia Naţională pentru Sprijinirea Iniţiativelor pentru Tineret – ANSIT, Ministerul Tineretului şi Sportului, EUROTIN, INFOTIN, 1997 – 1998 – Curs de politică creştină, UDMR, Fundaţia MANDAAT – Olanda, 2002 – Elaborarea propunerilor de proiect & Management de proiect, Asociaţia Paem Deva, 1999 – 2001 – Fundraising, Scrierea Propunerilor de finantare, Managementul Proiectelor Europene, Relatii Publice, Fundația pentru Dezvoltarea Societatii Civile, 1998 – Training pentru Lideri de Tineret, Consiliul Europei, Forumul European de Tineret, 2003 – Instructor de Protectia Muncii, Ministerul Muncii si Protectie Sociale, 2007 – Certificat de Competenţă Profesională Formator, Standard ocupational M10, Eliberat de Centrul de Evaluare CRFPS Pro Vocaţie şi COSA.

Lőrincz Széll a fost în perioada septembrie 2001 –  martie 2010 administrator al unei firme de Servicii – Instalaţii electrice, termice din Lupeni, februarie 2002 – septembrie 2005 – referent la UDMR, septembrie 2005 – aprilie 2009 – director al Direcţiei Judeţene pentru Tineret Hunedoara, aprilie 2009 – martie 2010 – Director coordonator adjunct al i Direcţiei Judeţene pentru Tineret Hunedoara, martie 2010 – 31 martie 2012, Vicepreşedinte cu rang de subsecretar de stat Autoritatea Naţională pentru sport şi Tineret, director executiv DJTS Hunedoara.

Este membru UDMR din 1995. În perioada 1999 – 2007, Organizaţia Municipală Lupeni a UDMR – vicepreședinte, 2000 – 2007 – Uniunea Democrată Maghiară din România – Organizaţia Judeţeană Hunedoara, Vicepreşedinte pe probleme de tineret, a fost vicepreședinte UDMR Hunedoara, membru în Consiliul Reprezentanţilor Unionali etc.

Oana Andreea Biriș s-a născut în data de 13 septembrie 1979.

A absolvit, în anul 2003, Facultatea de Litere în cadrul Universității 1 Decembrie din Alba Iulia. În perioada septembrie 2003 – august 2004 a fost profesor de limba engleză la Școala Generală „Eminescu – Petofi” Deva, iar din septembrie 2004 – 2007 – la Colegiul Tehnic „Transilvania” din Deva. În perioada martie 2006 – septembrie 2007 și apoi în perioada septembrie 2013 – aprilie 2014 – profesor de engleză cursuri adulți la International House București. Din septembrie 2014 și până în august 2019 – profesor de engleză la Școala Generală „Andrei Șaguna” Deva. În perioada iunie 2020 – noiembrie 2020 – director comercial SC Magdalex SRL Deva.

Este membră USR din decembrie 2017.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

*

Inapoi Sus