Sportiva Florina Alexandra Ilie (CSU Pitești) a stabilit un nou record național în proba de 50 m bras, joi, în prima zi a Campionatelor Naționale de înot în bazin scurt (25 m), de la Hunedoara, cu timpul de 31 sec 87/100.

Vechea performanță îi aparținea din 10 noiembrie 2016, 32 sec 09/100, și fusese stabilită tot la Hunedoara.

CSU Pitești a cucerit alte două titluri, ambele la feminin, prin Alexandra Dobrin (200 m mixt) și ștafeta de 4×50 m liber.

CSA Steaua a obținut și ea două titluri, la 100 m spate, prin Cristina Andreea Nicolae, și prin ștafeta masculină de 4×50 m liber.

Rezultatele de joi:
FEMININ
50 m bras
1. Florina Alexandra Ilie (CSU Pitești) 00:31:87
2. Ingrid Huszar (CS Crișul Oradea) 00:32:75
3. Henrietta Fangli (CSȘ Târgu Mureș) 00:33:06

100 m spate
1. Cristina Andreea Nicolae (CSA Steaua) 01:02:95
2. Alexandra Dobrin (CSU Pitești) 01:03:57
3. Raluca Mera (CSȘ Hunedoara) 01:04:30

400 m liber
1. Emilia Colți-Dumitrescu (CS Petrolul Ploiești) 04:19:81
2. Ana Iulia Dascăl (CS U Cluj) 04:20:62
3. Simona Alexandra Savastița (CSA Steaua) 04:21:11

200 m mixt
1. Alexandra Dobrin (CSU Pitești) 02:18:42
2. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 02:18:94
3. Ioana Buzlea (CS Crișul Oradea) 02:19:72

ștafetă 4×50 m liber
1. CSU Pitești (Alexandra Dobrin, Cristina Tătar, Adelina Elena Buzdugan, Alexandra Bogdăneci) 01:49:42
2. CSA Steaua (Maria Claudia Gâdea, Andreea Ramona Drăgoi, Gabriela Ioana Gâdea, Jasminne Anne Marie Ivan) 01:50:16
3. CSA Steaua (Ana Maria Dragomir, Tia Maria Dănilă, Ana Maria Buzea, Simona Alexandra Savastița) 01:51:77

MASCULIN
50 m fluture
1. Cătălin Paul Ungur (CSM Brașov) 00:23:71
2. George Adrian Rațiu (CSA Steaua) 00:23:93
3. Cristian Rotundu (CSA Steaua) 00:24:17

200 m spate
1. Daniel Cristian Martin (Sport Club Municipal Bacău) 01:55:75
2. Paul Andrei Roșioru (CS Olimpia București) 02:01:46
3. Victor Ștefan Iacob (CSȘ Hunedoara) 02:01:71

100 m liber
1. Marius Radu (CS Știința Municipal Bacău) 00:48:71
2. Alin Coste (CS Dinamo) 00:48:96
3. George Adrian Rațiu (CSA Steaua) 00:49:66

200 m mixt
1. Andrei Tiberiu Grigore (CS Olimpia București) 02:03:27
2. Sabin Bonea (CSA Steaua) 02:04:28
3. George Cristinel Oancea (CS Petrolul) 02:04:42

ștafetă 4×50 m liber
1. CSA Steaua (George Adrian Rațiu, Cristian Rotundu, Ionuț Radu, Andrei Rusen) 01:31:54
2. CSM Brașov (Cătălin Paul Ungur, Alex. Richard Szilagyi, Florin Coste, Andrei Ungur) 01:31:79
3. CS Olimpia București (Andrei Anghel, Paul Andrei Roșioru, Vlad Pațurcă, Andrei Tiberiu Grigore) 01:32:44

AGERPRES

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

*

Inapoi Sus