Simona a inchis setul si meciul cu inca un break, scor 6-0. Setul doi a durat doar 28 de minute. Halep a defilat in acest meci, cu toate ca nu a dat in niciun moment senzatia ca a fortat.

Halep greseste un backhand in lung de linie, iar adversara trece in avantaj, avand primele mingi de break din partida. Simona le salveaza in special gratie serviciului, iar scorul devine 5-0 pentru ea.

Simona o trimite pe Zarina dintr-un colt in altul, jucatoarea noastra folosindu-se de toate loviturile din dotare. Game-ul a fost unul echilibrat, cu rasturnari de situatii, dar pana la urma Halep si-a mai trecut in cont inca un break (4-0).

Simona duce scorul la 3-0, meciul curge intr-o singura directie in acest moment. Halep evolueaza foarte bine in acest moment.

Zarina este dintr-o alta liga pana in acest moment, Halep fiind cu cel putin o clasa peste adversara. Simona este autoritara, nu lasa nimic la voia intamplarii si face break-ul la 15 (2-0 pentru ea).

Setul doi a inceput cu Simona la serviciu, iar game-ul a fost castigat inca o data la zero. Halep conduce punctele, este agresiva, iar Zarina este neputincioasa si permanant in aparare (1-0).

Simona reuseste un passing-shoot superb, la care Zarina a fost simpla spectatoare. Forehand-ul in cross este o arma importanta pentru Halep, jucatoarea noastra castigand setul cu 6-3, dupa 29 de minute.

Forehand-ul Simonei face puncte importante, iar Zarina nu are solutii pentru jocul sportivei noastre. Halep duce scorul la 5-3, dupa un game in care a aratat ca este sigura pe ea cel putin pana in acest moment.

Diyas isi castiga serviciul pentru prima data fara emotii, Simona facand doua erori nerfortate (4-3)

Simona este stapana pe situatie, gestioneaza bine jocurile pe propriul serviciu si castiga game-ul 15 (4-2 pentru Halep)

Diaz se apropie din nou la un game distanta, dupa ce a castigat pe propriul serviciu (la 30). Zarina a profitat de un serviciu bun si a facut ca tabela sa arate 3-2 pentru Simona

Simona a servit excelent, a dus rapid scorul la 40-0, iar jocul a fost castigat din nou fara emotii (la 15). Scorul a devenit 3-1

Halep a marit viteza loviturilor, a trimis aproape de linia de fund si a bifat la zero primul break al partidei, dupa un backhand pe contre-pied (2-1)

Simona a servit bine si nu a avut emotii, game-ul fiind castigat la zero (1-1). Forehand-ul a ajutat-o foarte mult in acest joc

Meciul a inceput cu Zarina la serviciu, iar jocul a fost unul echilibrat. S-a jucat intr-un ritm alert, iar Diyas a salvat o minge de break cu o lovitura de forehand in cross. Pana la urma, Zarina a castigat jocul de debut al partidei din optimi

Simona a aparut la incalzire cu un bandaj destul de mare pe coapsa piciorului stang

Simona Halep (cap de serie numarul trei) o intalneste in optimile turneului de Grand Slam de la Wimbledon pe Zarina Diyas, din Kazahstan, pozitia 72 in clasamentul WTA. Meciul de pe terenul 2 este in direct pe Digisport 1 si LiveText pe HotNews.ro.

Titluri in cariera: 7-0
Bani castigati din tenis: $4,564,141 – $324,566.

Cele doua s-au intalnit o singura data: la Australian Open in 2014, iar Simona s-a impus in doua seturi, scor 6-1, 6-4.

SURSA: Hotnews

SURSA foto: Cotidianul.ro